БТВ бяха на гости на нашия киберексперт Кирил Григоров и взеха интервю от него за китайския изкуствен интелект DeepSeek, който срина пазарите и след това беше ударен от кибератака.
Тази седмица светът осъмна с още един изкуствен интелект, който ще се конкурира с ChatGPT и Gemini – китайският DeepSeek. Американските технологични компании пък се оказаха с милиарди долари загуба. Основните американски технологични акции – включително Nvidia, Microsoft и Tesla – претърпяха зашеметяващ крах от 1 трилион долара в понеделник, тъй като страховете от появата на пазара на усъвършенстваният и евтин китайски модел с изкуствен интелект предизвикаха истерия от Уолстрийт до Силициевата долина. DeepSeek се превърна в най-сваляното безплатно приложение в магазина на Apple за часове.
DeepSeek е разработен в университет, каза кибер експертът Кирил Григоров
Фундаментално ChatGPT и DeepSeek не се различават. Различното е, че с китайския модел може с много по-малка изчислителна мощ да обработва същия брой заявки. Това означава, че с много малък ресурс могат да се изпълняват същите задачи, които досега се изпълняваха с громен ресурс, както са ChatGPT и Gemini”, каза той.
Може ли DeepSeek да стане „жертва“ на регулациите на САЩ?
Чисто политически не мога да кажа, но от технологична гледна точка Китай са сред най-напредналите. Фактът, че такъв тип модел е роден в университет, където е място да се разработват такъв тип дейности. Той е разработен от група докторанти, които са работили в продължение на няколко години в оптимизацията на съществуващите модели, анализира Кирил Григоров и допълва, че освен източник на технологиите и ресурсите, за успеха на Китай помага и евтината работна ръка. По думи на експерта това, което стои зад DeepSeek, са огромни технологични ресурси, които идват от Nividia, но все пак използват доста по-малко ресурс от този на ChatGPT.
Интервюто на Кирил Григоров може да се види тук: